Східниця
«Там де гори, полонини, де стрімкі потоки й ріки, де смерічок ген розмай». Там в срібних туманах сховалося містечко. Обрамлене стрімкими горами, омите кришталевою гірською водою, напоєне сонцем та прозоро-чистим повітрям. Східниця!
Не дивно, що, милуючись цією невимовною красою, в голові зринають слова пісень. Тіло вбирає в себе гірську міць й свободу, а серцю хочеться радіти і співати.
Не дивно, що, милуючись цією невимовною красою, в голові зринають слова пісень. Тіло вбирає в себе гірську міць й свободу, а серцю хочеться радіти і співати.
Ще донедавна про Східницю знало не так вже й багато українців. Проте після відкриття унікальних властивостей води Омеляном Стоцьким, ця місцевість набуває все більшої популярності та впізнаваності. Саме завдяки цьому місцевому ентузіасту і педагогу, його наполегливій праці, боротьбі й невідступності, його мрія стала реальністю — лікувальні джерела відкриті для всіх. Сьогодні кожен охочий може оздоровитися в Бальнеологічному курорті національного значення імені Омеляна Стоцького. Сюди приїжджають не тільки зі всієї України, а й з-за кордону.
Гортаючи сторінки історії, можна довідатись, що містечко має славне минуле. Наприкінці 19 століття Східниця посідала перше місце за обсягами видобутку нафти в Галичині. Згодом в цій справі її випередив Борислав. Більше дізнатись про цей історичний період ви зможете відвідавши парк Пантелеймона Цілителя, де знаходяться макети колодязів-качалок. Однак, справжню славу селищу принесло не «чорне золото», а лікувальна вода.
Мінеральні води Східниці формуються глибоко під землею, просочуються через всі породи землі, поглинаючи органічні речовини та мікроелементи. У цих джерелах присутня чи не вся таблиця Менделєєва. В даний час для лікування відкриті десять джерел. Аби дістатися до деяких з них необхідно здолати чималенький шлях лісовими стежками, де незвичайні чорні білки заглядають за гостинцями-горіхами.
Унікальність цих джерел в тому, що вони не мають аналогів у світі. Загалом можна виділити чотири види:
- лужні води, слабкої мінералізації, насичені органічними речовинами
- залізовмісні води, з двовалентним залізом, яке практично засвоюється організмом без вітаміну B 12
- лужні води середньої мінералізації, типу «Боржомі»
- бромно-йодисті води (тривають дослідження)
Воду використовують для лікування:
- захворювань печінки та жовчного міхура
- сечокамʼяної хвороби
- захворювань органів травлення та органів дихання
- залізодефіцитної анемії
- нирок і сечовивідних шляхів
- цукрового діабету та інших недуг
Щоб не завдати шкоди власному організму, порадьтеся з лікарем щодо вживання мінеральних вод.
Природа та вода — не єдині способи оздоровлення в Східниці. Застосовуються й такі процедури як масаж, спелеотерапія, озокеритолікування, різноманітні спа-процедури і навіть апітерапія.
Гарним доповненням до оздоровлення та відпочинку є можливість відвідати цікаві місця в Східниці й поблизу. А це:
- Національний парк «Сколівські Бескиди»
- Середньовічна фортеця «Тустань»
- «Скелі Довбуша», водоспади «Гуркало» і «Сопіт»
- Залишки доменної печі «Залізна гута» в селі Майдан
- Музей Омеляна Стоцького — першовідкривача родовища мінеральних вод
Починаючи з травня, і до кінця літа, в Східниці відбуваються феєричні події: фестиваль «Східницьке літо», фестиваль повітряних куль, української середньовічної культури «Ту Стань!». Не пропустіть!
Взимку в Східниці можна відчути себе казковим героєм, посеред величавого, біло-зеленого лісу. Можна покататися на лижах, санях, снігоходах, або відвідати найближчі гірськолижні комплекси — «Буковиця» (15 км від Східниці), «Крутогір» (14 км від Східниці), «Плай» (64 км від Східниці) та інші.
В теплу пору можна спуститися на байдарках річкою Стрий. А кому рафтинг не до вподоби, може порибалити, прогулятись пішки, покататись на велосипеді чи квадроциклі. Цей затишний куточок Карпат зачаровує в будь-яку пору року. Наситившись вдосталь гірськими краєвидами, цілющою водою й повітрям, наповнившись незабутніми враженнями, ви зможете підкріпитись апетитними стравами місцевої кухні.
Курорт стрімко розвивається, будуються нові пансіонати, готелі, оздоровчі комплекси. Знайти житло в Східниці легко. Ви можете вибрати приватні садиби, бази відпочинку, санаторії. Котеджі, вілли, хостели і кемпінги, еко-готелі часто обирають під час відпочинку в Східниці.
Щоб оздоровитися, відволіктися від щоденних клопотів, щоб наповнитися енергією природи, — приїжджайте в Східницю!
«Завітайте в Прикарпаття, завітайте люди добрі, завжди будуть раді вам».